Nyheter

Betala medlemsskap för 2018 med Swish

January 28, 2018

Det är nu möjligt att betala medlemsskap för 2018 med Swish. Betala direkt så får du spännande nyheter från SFM på mailen i veckan. Swishnummer: 1231988765 (ange ditt namn i meddelanderaden)

Justitiekanslerns (JK) inspektion av Polismyndigheten, lokalpolisområde Sollentuna den 30 och 31 maj 2017

December 2, 2017

Justitiekanslerns (JK) inspektion av Polismyndigheten, lokalpolisområde Sollentuna den 30 och 31 maj 2017 bifogas här i sin helhet: Diarienr: 2531-17-2.5 / Beslutsdatum: 13 sep 2017. Rapporten finns även att läsa på JK:s hemsida: http://www.jk.se/beslut-och-yttranden/2017/09/2531-17-25/.

På sidan sju i rapporten tar JK upp vad de kom fram till angående medling vid ungdomsbrott. Där framhävs att det verkar finnas en god medvetenhet om medling och att de flesta ungdomar tillfrågas, dock säkerställs detta inte i dokumentation enligt JK. Den kritik som riktas är främst att polisens egna blankett ”medling med anledning av brott” inte används. JK skriver: ”Ur dokumentationssynpunkt, bl.a. med tanke på möjligheterna att följa handläggningen av ärendet, och för att åstadkomma enhetliga rutiner vore det dock bra om det i FAP 483-1 angivna formuläret används.”

Föreläsningar under RJ week

October 29, 2017

Samordnare för Medlingsverksamheten på Brottsförebyggande Centrum i Värmland kommer tillsammans med brottsofferjour och socialtjänst att hålla tre föreläsningar den 20-22 november under RJ week. Se programmet HÄR.

Till alla intresserade av ett Fredens Hus i Göteborg

October 17, 2017

Välkomna till ett möte för att diskutera:

Hur skapar vi ett Fredens Hus i Göteborg?

”Syftet med ett Fredens Hus i Göteborg är att ge ökad kunskap om och träning i konstruktiv konflikthantering på lokal och global nivå med inriktning mot personal, barn och ungdomar i förskola, skola och på fritiden. Också föräldrar och blivande föräldrar är en målgrupp. Verksamheten ska bidra till att skapa den freds- och ickevåldskultur som förespråkas av FN, som utsåg 2001-2010 till ett årtionde för just detta. Ett Fredens Hus ska vara en inspirations- och kunskapskälla.”

Se vidare information i: ”Kallelse till information om Fredens Hus i Göteborg”.

SFM vill tipsa om detta evenemang som är förenlig med vår förenings tematiska prioriteringar; en väg till fred och försoning. SFM anser att det vore väldigt passade med ett Fredens Hus i Göteborg med tanke på de våldsyttringar Göteborg haft de senaste åren. SFM kommer vara representerade på mötet genom styrelseledamot Angeliqué Fors.